Jak kawa wpływa na nasze zdrowie? Najnowsze badania

Wielu z nas uważa, że ​​miejsce pracy bez kawy wcale nie jest miejscem produktywnym.

Badania pokazują, że znaczna ilość osób każdego dnia wypija przynajmniej jedną filiżankę kawy. Do tego należałoby doliczyć spore grono tych, którzy z kolei wypijają blisko 4 kawy dziennie. Są też i tacy, którzy przyznają uzależnienie od kawy, a tylko 10% z nich chce ograniczyć kofeinę.

Kawa na pewno zwiększa produktywność w pracy, zwalcza uczucie przemęczenia czy wyczerpania. Kofeina blokuje receptory adenozyny, która jest związkiem odpowiedzialnym za senność. Czy aby na pewno produktywność płynąca karmelowym strumieniem wprost z filiżanki jest dla nas zdrowa?

A jak to wygląda w najnowszych badaniach? Jaka kawa jest najzdrowsza? Co z kawą rozpuszczalną? A co z kawą słodzoną?

Z ostatnio przeprowadzonych badań wynika, że umiarkowane spożycie zarówno słodzonej jak i niesłodzonej kawy było związane z niższym ryzykiem zgonu z wszystkich przyczyn.

W ślad za Prof. Stachowską informujemy, że w badaniach obejmujących 7 letni okres obserwacji 171 616 osób (średnia wieku 55,6 lat) szukano powiązań między piciem kawy słodzonej, niesłodzonej, ziarnistej i rozpuszczalnej a ryzykiem zgonu z powodu nowotworów czy chorób serca.

Grupą odniesienia były osoby niepijące kawy w ogóle (Ann.Intern.Medicine, 2022,175, 909-917).

I tutaj pojawiają się ciekawe informacje dla miłośników kawy rozpuszczalnej; rozpuszczalna kawa, analogicznie do kawy mielonej zmniejszała ryzyko zgonu.

Wniosek jest jeden: kawa niezależnie od formy i dodatków, pita w umiarze wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Ogranicza a nawet eliminuje występowanie wielu poważnych chorób.

Także, kofeina zawarta w herbacie powoduje po jej spożyciu poprawę uwagi sensorycznej oraz…szybkości. Na zdrowie!