Kofeina: jak kawa i herbata stworzyły współczesny świat

Uwodzicielska moc kofeiny, jej historia, korzyści zdrowotne i szkodliwe skutki uboczne są w pełni widoczne w audiobooku bestsellerowego autora Michaela Pollana pt: „Kofeina: jak kawa i herbata stworzyły współczesny świat”.

Pollana- stypendystę Radcliffe, od lat fascynuje związek człowieka z roślinami i zdolności niektórych roślin do „zmiany tekstury naszych doświadczeń świata”.

Podczas pracy nad materiałem, dla podkreślenia wiarygodności badań, autor postanowił zrezygnować z kawy, co nie było to łatwe. Każdy, kto rozpoczyna dzień od filiżanki kawy wie, jak ważny jest poranny rytuał.

W swojej pracy Pollan odpowiada na pytanie, czy kofeina jest dobrodziejstwem, czy zmorą ludzkiej cywilizacji.

Zauważa, że zanim pojawiły się gotowe zapasy wody pitnej, gotowane napoje, takie jak kawa czy herbata, „były najbezpieczniejszą rzeczą, jaką człowiek mógł pić”, a najczęściej dostępną alternatywą był alkohol. Zwraca również uwagę na korzyści zdrowotne przypisywane kofeinie i potwierdzone przez naukę. Spożywane z umiarem kawa i herbata mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, a także chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i choroby Parkinsona.

Autor sugeruje również, że spożywanie napojów zawierających kofeinę miało znaczący wpływ na rozwój społeczeństw, które je przyjęły. Według Pollana kofeina stymulowała rodzaj „oświeceniowego myślenia”. Kawiarnie, które najpierw rozciągały się na cały świat arabski, a ostatecznie Europę, stały się nie tylko Internetem swoich czasów, rozpowszechniającym plotki i wiadomości, ale także centrami dyskusji, które sprzyjały ważnym wymianom kulturalnym, politycznym i naukowym, a także pomogły zapoczątkować „nowego ducha” racjonalizmu.

Nie wyobrażamy sobie spotkania w hotelowym lobby, czy kawiarni bez filiżanki napoju, dzięki któremu spotkanie stanie się jeszcze bardziej „intensywne”. Nastrój spotkania, smak kawy powodują, że wyjątkowe chwile na długo zostają w pamięci.

Oferta grupy Mokate adresowana do sektora HORECA zawiera najlepsze i najbardziej wyselekcjonowane mieszanki kaw i herbat. Wśród naszych Klientów są właściciele hoteli, restauracji, kawiarni- wszyscy, którym zależy na najwyższej jakości produktach, w najlepszych dostępnych cenach.

Życie jest za krótkie na bylejakość. Zapraszamy na espresso, cappuccino czy latte.

A może… herbata i ciasteczko?